Σε ένα πολύ ήρεμο παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις,ο Πανσολυγειακός πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην αδιάφορη Ελλάς Βέλου και έκανε ένα βήμα για την παραμονή του στην Α' Κατηγορία.Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενος καθώς ο Κούτρας έφυγε μάλλον από καθαρή θέση και έκανε ένα όμορφο σουτ που πέρασε λίγο άουτ,με τον βοηθό όμως να σηκώνει το σημαιάκι για οφ σάιντ στην αρχή της φάσης.Στο 23' ο Ρούπας δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή αλλά δεν αιφνιδίασε τον Μπάνο.Στο 30' και πάλι το Σοφικό απείλησε τους γηπεδούχους με τον  Τζάνι να μπαίνει στην περιοχή και το συρτό του σουτ να γλύφει το δοκάρι.Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τους παίκτες του Χ΄ρηστου Βελέτζα με τον Κοσκολέτο που έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δανιήλ με ωραία εκτέλεση φάουλ.Στην επανάληψη το παιχνίδι κίλησε με τους ίδιους περίπου ρυθμούς με το Σοφικό να απειλέι περισσότερο στις αντεπιθέσεις.Στο 51' ο Γκεζερλής έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε λίγο έξω ενώ στο 59' ο Μπάρτζης λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά στην ομάδα του Βέλου καθώς μετά από σέντρα του Τζάνι η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ.Στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κοσκολέτος έφυγε τετ α τετ με τον Μπάνο αλλά δεν αιφνιδιάστηκε ο τελευταίος από την λόμπα του έμπειρου επιθετικού της Ελλάς.Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Δανιήλ είπε όχι σε τετ α τετ του Τζάνι αυτή τη φορά.Στο 77' ο Κοσκολέτος δοκίμασε ένα όμορφο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ ο ίδιος παίκτης στο 79' δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι.Επειδή όμως όταν χάνεις τις ευκαιρίες δέχεσαι και το γκολ έτσι και ο Πανσολυγειακός στο 80' έκανε το 0-1 με κεφαλιά του Γκεζερλή μετά από εκτέλεση φάουλ του Κούτρα.

Ελλάς Βέλου:Δανιήλ6,Γιακούλι5(52'Αμπού Ζουλώβ),Αντρέα5(65' Γεωργόπουλος),Νάκος6,Σαββίδης5,Δείσης5(27'Shani),Πολυδωρόπουλος5,Δελής5,Αράπι6,Ρούπας5,Κοσκολέτος7

Σοφικό:Μπάνος5,Μούτσος5,Ζέφι5(καθηστ.Φυταμπάνης Γ.),Γκεζερλής7,Κούτρας6,Τσίγκος5(38'Φυταμπάνης Π.),Μπάρτζης6,Στέφας5,Μάρκελλος5,Κούτρας6,Τζανί7