Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολύ θέαμα αλλά με πολλά γκολ,η Προοδευτική Περιγιαλίου επικράτησε την Θύελλας Πετρίου με 3-2 στο γήπεδο της Αρχαίας Κορίνθου.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2' ο Μπίζτας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.Aπό εκεί και πέρα έπεσε αρκετά ο ρυθμός και το παιχνίδι έγινε ''βαρετό''.Η επόμενη καλή ευκαιρία έγινε στο 35' όταν ο Μακάρωφ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή,η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στην γραμμή,με τους φιλοξενούμενους πάντως να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή.Ένα λεπτό αργότερα(36') ο Πετούμενος δεν χαρίστηκε στον Μπακασέτα όμως καθώς τον πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι για το 2-0.Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρχε κάποια άλλη αξιόλογη φάση και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά και με τις δύο ομάδες να γίνονται πιο απειλητικές.Συγκεκριμένα,στο 49' ο Μανάβης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μακρή για το 2-1.Η χαρά για το Πετρί κράτησε μόλις επτά λεπτά όμως καθώς στο 56' ο Σαζακλής Ευ. βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύκολα για να γίνει το 3-1.Από αυτό το διάστημα και μετά το Πετρί ανέβασε στροφές βγήκε στην επίθεση και απείλησε αρκετά την Προοδευτική.Έτσι στο 73' ήρθε το 3-2 μετά από κοντινό πλασέ του Μιχάλη μέσα από την περιοχή.Το παιχνίδι πήρε φωτιά το τελευταίο τέταρτο με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με κάθε τρόπο να ισοφαρίσουν και του γηπεδούχους να αμύνονται ώστε να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα.Στο 79' άρχισε η ένταση με δεύτερη κίτρινη κάρτα που έδειξε ο κ.Πάγκας στον Τσουγγαρη για σκληρό μαρκάρισμα ενώ πέντε λεπτά αργότερα βγήκε και δεύτερη κόκκινη από το τσεπάκι του κ.Πάγκα αυτή τη φορά στον Λαφαζάνο που σούταρε την μπάλα ενώ η φάση είχε σταματήσει πιο πριν.Το παιχνίδι έγινε σκληρό με πολλά δυνατά παρκαρίσματα μέχρι τέλος και το σκορ δεν άλλαξε με την Προοδευτική Περιγιαλίου να παίρνει μια σπουδαία νίκη που της δίνει μεγάλη ανάσα παραμονής.

Προοδευτική Περιγιαλίου:Μακρής7,Παπαχρόνης6,Μπίζτας8,Τσουγγαρης7,Κολοκούρης6,Σαμανίδης5,Ραπουσάι7,Δόσης6,Μακάρωφ7,Πετούμενος8

Πετρί:Μπακασέτας6,Μητράκος5,Σχοινοχωρίτης7,Τσουμάνης6,Λαφαζάνης5,Καραμάνης5,Μπακασέτας6,Μανάβης7,Μιχάλης7,Πεζος 5,Χουσελάς6